Menu

Domy na sprzedaż Szczecin

14 stycznia 2019 - domy Szczecin
Domy na sprzedaż Szczecin

domy na sprzedaż Szczecin

Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest mieszkanie. Dlatego wielu z nas prędzej czy później podejmie tę ważną decyzję: gdzie mieszkać? Opcji jest wiele, jedną z nich są domy na sprzedaż Szczecin i okolice Szczecina  . Wielu z nas marzy o własnym kawałku ziemi, małym domku z ogródkiem, w którym spędza się czas z całą rodziną. Gdzie będzie cisza i spokój, istna sielanka. Jednakże, kiedy przychodzi do konfrontacji
z rzeczywistością, zostajemy brutalnie przekonani o tym, że dom to wyzwanie.

Po pierwsze, domy na sprzedaż są różne. Wiele jest też ich podziałów. Najczęściej spotykany i najlepiej znany Kowalskiemu to podział na dom wolnostojący, dom bliźniak (dwa domy sklejone ze sobą przynajmniej jedną ścianą) czy dom w zabudowie szeregowej.

Inny podział dotyczy rodzaju rynku, z jakiego dom pochodzi i dzieli domy na pochodzące z rynku pierwotnego, czyli takie które są świeżo wybudowane i oddane przez dewelopera, bądź z „drugiej ręki”, czyli z tzw. rynku wtórnego, gdzie kupujący jest już drugim bądź kolejnym właścicielem. Nie jest powiedziane, że jedne mają przewagę nad drugimi, bo w każdym przypadku znaleźć można plusy i minusy. Przykład? Domy na sprzedaż w Szczecinie z rynku pierwotnego nie wymagają remontu czy mogą być wykończone według życzenia klienta. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Czasem oddanie budynku, który jest źle wybudowany pociąga ogromne koszty, które deweloper zrzuca na właścicieli (notabene niewłaściwie). Kupując dom już kilku – czy kilkunastoletnie, mierzyć się musimy z remontem, czasami z generalną wymianą instalacji, jednak koszty remontu mogą być korzystniejsze dla kupującego, jest też część osób którym ta sytuacja po prostu odpowiada.

Odpowiednia lokalizacja kluczem do sukcesu

Kolejnym ważnym aspektem jest lokalizacja. Domy na sprzedaż budowane są albo na przedmieściach miast, albo poza ich obrębem. Nie kupuje się domu na kilka lat. Rodzice muszą zastanowić się, gdzie chcą by ich dzieci chodziły do szkół, i czy w przypadku codziennego odwożenia ich na lekcje nie spędzają dziennie kilku godzin w korkach, bo dom zlokalizowany jest w pięknej okolicy, a jedyny dojazd do miasta znajduje się przez ulicę zakorkowaną kilkanaście godzin w ciągu doby. Codzienne dojeżdżanie do pracy jest w niektórych krajach normalne (np. w Kanadzie),
w europejskich miastach raczej jest źródłem dodatkowego stresu i generuje koszty. Nie bez powodu mówi się, że na wsiach człowiek „bez samochodu, to jak bez nogi”.

Decydując się o zamieszkaniu poza miastem, potrzebne jest pójście na ustępstwa. Może się zdarzyć, że wybierać będziemy między domem z jabłoniami kwitnącymi w ogrodzie, a piętnastominutowym dojazdem do spożywczaka. Ograniczony zostanie również kontakt ze znajomymi: przyjadą do nas raz i drugi, po hucznej parapetówce obiecują, że będą wpadać w weekendy, a później… zobaczymy ich dwa razy do roku. Nie dajmy się jednak zwariować – taka sytuacja może zaowocować również nowymi przyjaźniami.

Chęci…to nie wszystko

Posiadanie tego pięknego domu, niestety nie jest dla każdego. Decyzja o zakupie to dopiero początek żmudnego procesu zakupu i niewątpliwie okres niepewności. Co ze stanem prawnym czy wszystkimi formalnościami? Czy te wszystkie piękne domy na sprzedaż w Szczecinie, których oferty w Internecie są  takie idealne? Dlaczego właściciel go sprzedaje? Jacy będą nowi sąsiedzi?

Owszem, takie rozterki mamy również przy zakupie mieszkań. Statystycznie jednak właścicieli mieszkań jest więcej, a na Kowalski był właścicielem większej ilości mieszkań niż domów. Kupowanie nieruchomości, a także ich sprzedawanie to decyzje poważne i dogłębnie przemyślane. Szczególnie w przypadku domów, które nadal są droższe niż mieszkania. Co więcej, sprzedaż wiąże się z dużym ładunkiem emocjonalnym, wszakże w wielu z tych domów właściciele dorastali, przeżywali swoje pierwsze rozterki czy spędzali miłe chwile z najbliższymi. Często takie poważne decyzje są źródłami konfliktu w związkach. No i w grę wchodzą oczywiście finanse – znacząca ilość przypadków z zakupu domu wiąże się z kredytami na dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Szukając pomocy specjalisty

Pamiętajmy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Nikt nie urodził się alfą
i omegą, nie musimy się znać na budownictwie czy prawie podatkowym. Jeśli wiemy, że samodzielny zakup domu przerasta nasze możliwości, skorzystać możemy
z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami – specjalisty, dla którego domy na sprzedaż to chleb pośredni, i wie, jak ma pracować zarówno z klientem kupującym nieruchomość, jak i właścicielem wystawiającym dom na sprzedaż.

No właśnie – czy właściciel zawsze wie, czy z jego nieruchomością jest wszystko ok? Często w domu mieszkali jego rodzice, a on otrzymał go w spadku. Z czasem zmieniły się przepisy, wyznaczono na nowo granice, przeniesiono mapy do sieci.
W wielu przypadkach wszystkie dane się pokrywają, ale zdarzają się błędy, korygowane właśnie przy sprzedaży. I zdecydowanie można stwierdzić, że domy na sprzedaż to nieruchomości o doskonałym stanie prawnym (oczywiście z pewnymi wyjątkami) – przed sprzedażą zostały sprawdzone.